The Greater Dover Dance Academy - Dover, Pennsylvania

2020-2021 Schedule of Evening Classes ~



MONDAY

Performance & Competition Classes:

5:00-6:00PM (RH)
Shimmer I Ballet/Jazz

5:00-6:00PM (AB)
Sparkle Ballet/Jazz

6:40-7:40PM (GA)
Shine II/III Pointe/Variations

6:40-7:40PM (AB)
Shimmer III+/Shine I PT/PrePT

Fundamental, Recreational, Praise & Add-on Classes:

7:50-8:40PM (RH)
Advanced Tap

7:50-8:40PM (AB)
Intermediate Tap

TUESDAY

Performance & Competition Classes:

5:00-5:50PM (RH)
Shimmer II Modern

5:00-5:50PM (SF)
Shimmer III/III+ Modern

5:50-6:40PM (RH/LS)
Shimmer II Ballet

5:50-6:40PM (JK)
Shimmer III/III+ Ballet

6:50-7:45PM (JK)
Shine III Ballet

6:50-7:45PM (RH/LS)
Shine I/II Ballet

7:45-8:40PM (JK)
Shine Contemporary

WEDNESDAY

Fundamental, Recreational, Praise & Add-on Classes:

5:00-5:40PM (SF)
Hip Hoppin’ Combo

5:10-5:50PM (AD)
Creative Dance IA

5:50-6:40PM (SF)
Elementary Hip Hop

6:00-6:50PM (AD)
Creative Dance IIA

6:50-7:40PM (RH)
Int/Adv Hip Hop

7:00-7:50PM (HK)
Elementary Tap

7:50-8:40PM (RH)
Theatre Jazz

THURSDAY

Performance & Competition Classes:

5:00-5:50PM (HK)
Shimmer II Ballet

5:00-5:50PM (BM)
Shimmer I Modern

5:50-6:40PM (AB)
Shimmer II Jazz/Lyrical

5:50-6:40PM (HK)
Shimmer I Ballet

6:50-7:45PM (CB)
Shine Jazz/Lyrical

6:50-7:45PM (AB)
Shimmer III/III+ Jazz/Lyrical

7:45-8:40PM (CB)
Shine II/III Ballet/Pointe

7:45-8:40PM (GA)
Shimmer III-Shine I PT/PrePT

FRIDAY

Fundamental, Recreational, Praise & Add-on Classes:

4:45-5:30PM (BM)
Praise Dance

5:00-5:50PM (AK)
Creative Dance IIB

5:40-6:30PM (BM)
Elementary Ballet

6:00-6:40PM (AK)
Creative Dance IB

6:45-7:30PM (BM)
PreBallet

6:50-7:40PM (SF)
Intermediate Ballet

SATURDAY

Performance & Competition Classes:

(approx. every other week - exact dates TBA):

10:00-11:00AM (RH)
Shine Contemporary

11:10-12:00PM (CB)
Senior Team Conditioning

12:00-2:00PM (GA/HK/CB)
Senior Team Rehearsal

2:15-2:45PM (HK)
Junior Team Conditioning

2:15-2:45PM (SF)
Petite Team Conditioning

2:45-3:45PM (HK/BM)
Junior Team Rehearsal

2:45-3:30PM (SF/GA)
Petite Team Rehearsal

Click here for daytime class schedule

Office Hours M-F 5-7pm: Mon (GA/RH), Tues/Wed (HK), Thurs (GA), Fri (GK)

Faculty:
(GA) Gina Anthony
(LS) Leigh Senft
(CB) Casey Bricker
(RH) Rachel Hue
(AD) Alexis Davis
(AK) Amelia Kwasnjuk
(AB) Andrea Baker
(BM) Brianna Miller
(HK) Hannah Koval
(JK) Jacqui Kilgore
(LL) Lisa Litsinger
(LS) Leigh Senft
(SF) Shelby Forry