The Greater Dover Dance Academy - Dover, Pennsylvania

2019 Summer Schedule ~

Classes, Camps, & Workshops:

Intensive Ballet Workshops (July 22-26, July 29-Aug 2, Aug 5-9)

Competition Team Workshops: July 1-3
10am-2:30pm Juniors & Seniors (ages 8 & up)
2:30-3:30 Nationals Rehearsal (participating Juniors & Seniors)
1:00-3:30pm Minis (ages 5-8)

Princess Tea Party Dance Camp (July 23-35 2-4pm)
Dance-A-Story Dance Camp (July 30-Aug 1 2-4pm)
Musical Theatre Camp (Aug 6-8 2-4pm)
Tuesday Evening Classes (July 9-Aug 6)

Intensive Ballet Workshop Schedule (July 22-Aug 9):

MONDAY

9:30-10:40am
Ballet D (RY)

9:30-10:40am
Jazz A (HK)

10:50-12am
Contemporary D (RY)

10:50-12am
10:50-12 Ballet A (JK)

12-12:30pm
Lunch

12:30-1:40pm
Ballet D (JK)

12:30-1:40pm
Ballet A (HK)

1:50-2:50pm
Adv Pointe/Variations D (RY)

1:50-2:50pm
Int Pointe D (JK)

3:00-4:00pm
D Choreography/Stretch/Specials (RY/HK/GA)

TUESDAY

9:30-10:40am
Ballet D (LS)

9:30-10:40am
Ballet B/C (DL)

10:50-12:00pm
Lyrical D (DL)

10:50-12:00pm
PrePointe B/C (LS)

12:00 12:30pm
Lunch

12:30-1:30pm
Conditioning B/C/D (AB)

1:45-2:45pm
Adv Pointe D (AB)

1:45-2:30pm
Int Pointe D (LS/GA)

2:50-4:00pm
D Choreography/Stretch/Specials (AB/LS/GA)

2:00-4:00pm
Camps:
7/23 Princess Camp (DL/EB) (DL) 7/30 Dance-a-Story Camp (RH/EB) 8/6 Musical Theatre Camp (BB/EB)

TUESDAY EVENING

(July 9 - Aug 6)

4:45-5:30
CDI (DL/AD)

5:35-6:30
CDII (DL/AD)

5:30-6:30
Kids Tap (HK)

6:30-7:30
Kids/Teen Ballet (DL/AD)

6:30-7:30
Teen Hip Hop (RH)

7:30-8:30
Kids Hip Hop (RH)

7:30-8:30
Teen Tap (HK)


WEDNESDAY

9:30-10:40am
Ballet B/C/D (GA)

9:30-10:40am
Ballet A (SR)

10:50-12pm
Character/History B/C/D (GA)

10:50-12pm
Modern A (RH/SR)

12:00-12:30pm
Lunch

12:30-1:30pm
Ballet D (RY/DS)

12:30-1:30pm
Modern/Improv C/D (RH/SR)

12:30-1:30pm
Stretch/Cond A/B (EB)

1:50-4:00pm
C/D Contemporary/Broadway/
Choreography (BB/RH/SR)

2:00-4:00pm
Camps:
7/24 Princess Camp (DL/EB)
7/31 Dance-a-Story Camp (RH/EB)
8/7 Musical Theatre Camp (BB/EB)

THURSDAY

9:30-10:40am
Ballet D (SC)

9:30-10:40am
Jazz B/C (RH)

10:50-12:00pm
Jazz D (RH)

10:50-12:00pm
Ballet B/C (SC)

12-12:30pm
Lunch

12:30-1:30pm
Conditioning B/C/D (AB)

1:45-2:45pm
Adv Pointe D (AB)

1:45-2:30pm
Int Pointe D (SC)

2:50-4:00pm
D Choreography/
Stretch/Specials (AB/GA)

2:00-4:00pm
Camps:
7/25 Princess Camp (DL/EB)
8/1 Dance-a-Story Camp (RH/EB)
8/8 Musical Theatre Camp (BB/EB)

FRIDAY

9:30-10:40am
Ballet B/C (HK)

9:30-10:40am
Lyrical A (BM)

10:50-12:00pm
Lyrical B/C (BM)

10:50-12:00pm
Ballet A (HK)

12-12:30pm
Lunch

12:30-1:50
Ballet C/D (RY)

12:30-1:30
Stretch/Cond A/B (HK)

2:00-4:00
C/D Choreography/
Stretch/Specials (RY/HK/GA)

Faculty:
(GA) Gina Anthony
(AB) Andrea Baker
(BB) Brady Bennett
(EB) Emily Baiarunas
(SC) Sarah Clarke
(AD) Alexis Davis
(RH) Rachel Hue
(JK) Jacqueline Kilgore
(HK) Hannah Koval
(DL) Delaney Litsinger
(SR) Shannan Richard
(LS) Leigh Senft
(BM) Brianna Miller
(RY) Rachel Yinger

Summer Class Information:

- Summer Class Schedule
- Evening Classes
- Intensive Ballet Workshops
- Competition Team Workshop
- Summer Dance Camps
- Summer Dress Code Information
- Register Online
- Download Registration Form